آرچری تگ چیست؟

به منظور آشنایی بیشتر درباره آرچری تگ اینگونه آغاز می کنیم که آرچری تگ یک نام تجاری و محصول ۲۰۱۱ کشور آمریکا می باشد که در دو سبک فضای باز و سرپوشیده اجرا می گردد. سال ۲۰۱۳ میلادی این ورزش-تفریح گروهی توانست نظر بازارهای جهانی را بخود جلب نماید تا جایی که در سالیان اخیر رشد چشمگیر آن منجر به تاسیس هزاران سایت بازی در جهان شده است.

این محصول به تازگی در ایران به سفارش شرکت پادمان پردیس آریو (زیر گروه آریو آرچری) عرضه شده و برآنیم تا با اطلاع رسانی و کمک سرمایه گذاران در مسیر توسعه و همگانی کردن آن گام برداریم.

درباره آرچری تگ - آرچری تگ چیست؟

آرچری تگ ورزش تیمی و تفریحی مدرن می باشد که هر بازیکن با به همراه داشتن یک کمان و تعدادی تیر فومی و تجهیزات ایمنی به رقابت می پردازد. در این ورزش همانند پینت بال از پرتابه های فیزیکی استفاده می شود ولی درد ناشی از ضربات با وجود فوم استفاده شده در نوک تیرها حداقل شده است. به همین دلیل است که این بازی مانند لیزرتگ از سنین پایین آموزش داده می شود.

این ورزش بهترین جنبه های پینتبال و لیزرتگ را ترکیب می کند و همزمان هم مهارت تیراندازی را افزایش می دهد و هم به سرعت عمل در زمان مبارزه اضافه می کند. این امر باعث شده که آرچری تگ یکی از سریع ترین ورزش های در حال رشد در نوع خود باشد. شما می توانید بدون نیاز به توانایی های ورزشی و مهارت های قبلی یکی از بهترین های این نوع ورزش رزمی با کمان باشید.

آرچری تگ

قوانین و سناریوهای بازی

در یک زمین بازی استاندارد آرچری تگ (۱۱ * ۲۴ متر) حداکثر ۱۰ نفر می توانند در قالب دو تیم با یکدیگر رقابت نمایند.

داور تعیین شده برای این بازی وظیفه نگه داشتن زمان و امتیازات و نیز بیرون کشیدن بازیکنان از بازی را بعهده خواهد داشت.

هر بازیکن با همراه داشتن یک کلاه محافظ و کمان کلاسیک این بازی روانه میدان می شود. تصویر روبرو نحوه خط کشی زمین بازی و محل استقرار موانع و پنج هدف را در ست پایه نمایش می دهد.

عبور از محدوده خط کشی شده میانه زمین (محوطه امن) برای بازیکنان امکان پذیر نبوده و محلی است که داور در ابتدای بازی تیرهای فومی را قرار می دهد. این بازی در قالب سناریوهای متنوعی انجام پذیر می باشد. دو سناریو امتیازی و سناریو حذفی رایج ترین نوع بازی در سایت های بین المللی می باشد که مدت زمان هر راند توسط داور ۱۰ دقیقه در نظر گرفته می شود.

عبور از محدوده خط کشی شده میانه زمین (محوطه امن) برای بازیکنان امکان پذیر نبوده و محلی است که داور در ابتدای بازی تیرهای فومی را قرار می دهد. در سناریو امتیازی کلیه بازیکنان تا اتمام زمان بازی در میدان باقی خواهند ماند و تیمی که امتیاز بیشتری از حریف خود گرفته باشد برنده می باشد. امتیاز دهی در این سناریو به روش های زیر صورت می پذیرد:

• امتیاز برای اصابت تیر به هر قسمتی از بدن یا تجهیزات بازیکن حریف

• امتیاز برای زدن هر کدام از اهداف روی پنج هدف تیم مقابل یا گرفتن تیر شلیک شده قبل از اصابت با زمین

در سناریو حذفی بازیکنی که مورد اصابت تیر قرار می گیرد از میدان بازی حذف می شود و پس از اتمام زمان بازی تیمی که بیشترین بازیکن را در میدان نگه داشته باشد یا در زمان قانونی بتواند کلیه بازیکنان حریف را حذف نماید برنده بازی خواهد بود. در این سناریو بازیکن حذف شده در دو حالت می تواند مجدد به زمین بازی برگردد:

• اول در حالتی که بازیکنان هم تیمی بتوانند یک تیر شلیک شده را پیش از اصابت با زمین بگیرند.

• دوم در حالتی که بازیکنان هم تیمی بتوانند یکی از نقاط روی پنج هدف تیم حریف را مورد اصابت قرار دهند.

چرا آرچری تگ؟

هنگامی که به عنوان یک بازیکن وارد میدان حماسی این مبارزه می شوید تپش قلب شما شروع می شود! نبرد آغاز شده است. “کیفیت همکاری” و “ارتباط دقیق” موثرترین ویژگی بازیکنان تیم برنده است! عملا این نوع از بازی ویژگی های بنیادی یک بازی مبارزه ای بهنگام (Real Time War Game) را داراست.

چرا آرچری تگ

ورزشی کاملا هیجانی که با دویدن در محیطی پر انرژی و جا خالی دادن در مقابل تیر های تیم حریف و تلاش برای گل گرفتن و حذف کردن بازیکنان به پایان نمی رسد!

شما هنگام انجام این ورزش کار تیمی و استراتژی چیدن برای یک رقابت همه جانبه را تجربه می کنید. آری! این جدیدترین ورزشی است که اجازه رها کردن عطش درونی شما را می دهد.

تداوم این نوع تیر اندازی باعث تقویت موثر قلب و افزایش استقامت بدن هم می شود. خوب است بدانید که شما می توانید قوی ترین بازوهایی که تصورش را می کنید داشته باشید، چرا که آرچری تگ یک فعالیت جسمانی نسبتا دشوار است که تمام عضلات بدن در آن درگیر هستند و باعث تقویت عضلات دست، قفسه سینه، بازو و شانه ها می شود، حتی مشکلات تنفسی و سوخت وساز بدن را بهبود می بخشد.

یکی از اصلی ترین خواص این نوع ورزش-تفریح تقویت سلامت روحی است. تیراندازی با کمان می تواند یک راه شگفت انگیز برای آزاد شدن ذهن شما و کشف تمرکز درونی باشد.

گریزی برای آشفتگی های استرس زا و مفید برای تمرکز روی یک نقطه یا موضوع! افزایش حس سلامت، صبر و شکیبایی و تمرکز مطلق از فواید این ورزش جنجالی است. با انجام این فعالیت مطمئن باشید که وارد اجتماعی با خط فکری مثبت و غالبا انسانهای باهوش شده اید!

سوالات متداول

۱. آیا آرچری تگ محدودیت سنی دارد؟

۲. آیا مورد اصابت قرار رفتن با تیرهای فومی خطرناک است؟

۳. آیا می توانم تیر و کمان شخصی  تهیه کنم؟

۴. چگونه می توانم پکیج تجهیزات آرچری تگ را خریداری کنم؟

۵. توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در آرچری تگ چگونه است؟

۶. پشتیبانی آریو چگونه است؟

۷. استفاده دومنظوره از زمین های بازی آرچری تگ و فوتبال حبابی چگونه است؟